an online Instagram web viewer
  • dnzsahra
    S a h r a•
    @dnzsahra

Images by dnzsahra

A B D O W A Z E N ✨
Lübnanlı şair ve yazardır. Şiir, Öykü tipi düz yazı, eleştiri ve tercüme alanında birçok eseri vardır .
Havanın Rengini Gören Çocuk 🗻
"Göz karanlığına meydan okuyup, bizlere  basiret ışıklarından saçan tüm görme engellilere" ✨
Basim, Lübnan'da yaşayan 13 Yaşında ve doğuştan gözleri görmeyen bir çocuktur. Annesi bu durumu kabullenmekte biraz zorlanmış ve kendisini suçlamıştır. Daha sonra bunun Allah vergisi olduğunu ve yaşamı boyunca oğlunun gözleri olacağına söz vermiştir. Basim'in en çok değer verdiği insanlardan biri de Amcasının kızı Zeynep'tir. Zeynep onun sorduğu bütün soruları şikayet etmeden cevaplar, ona hikayeler okur. Bu Yüzden Basim için çok değerlidir. Ona güneşin rengini, şeklini sorar. Ve bir gün bir soru daha sorar; " Havanın rengi nedir? 
Zeynep cevap verir; Havanın rengi yoktur, bize uğrar, dokunur ve biz onu göremeyiz der .
Basim köy okulunda derslere katılmaya başlar ve Arapça'yı çok sever. Zeynep ve ailesi Şehre taşınır. Bu onu çok üzer. Ve Zeynep'e bir gün Havanın rengini bulacağını Söyler. Belediye başkanları Basim'in özel bir eğitim alması konusunda aileyi ikna eder. Basim okul hayatını sever ve hep istediği tek başına okuma arzusunu gerçekleştirebileceğini öğrenir. Bilgisayarda yazmayı öğrenir. Ve kendini daima okumaya adar. Bir gün okul müdüresi onun Arapça ve bilgisayarda yazma konusunda becerisinden dolayı Basim'in yarışmaya katılmasını ister. Yazdığı hikayede yıllardır Zeynep'e karşı beslediği sevgiyi de içene katarak bir hikaye yazar ve birinci olur. Bu başarısı ailesini ve Zeynep'i çok gururlandırır. Basim artık mutludur çünkü bir şeyleri başarabilmektedir. Ve okulunda işe başlar. 
Ve şöyle der; Ey hayat, sen ne kadar güzelsin !
🌱Umutlara, hayallere hiçbir şey engel değildir.Yeter ki umut yolunda sağlam adımlara yürüyebilesin. 
#alıntılar 🌻
•Zira kitaplar onun Dünya'ya açılan penceresiydi, gözleriyle tanımadığı fakat diğer duyu duyularıyla; işitme, dokunma ve Koklama yoluyla tanıdığı dünyaya .
•Ellerin zekidir .
#abdowazen 
#havanınrenginigörençocuk
#dedaluskitap
A B D O W A Z E N ✨ Lübnanlı şair ve yazardır. Şiir, Öykü tipi düz yazı, eleştiri ve tercüme alanında birçok eseri vardır . Havanın Rengini Gören Çocuk 🗻 "Göz karanlığına meydan okuyup, bizlere basiret ışıklarından saçan tüm görme engellilere" ✨ Basim, Lübnan'da yaşayan 13 Yaşında ve doğuştan gözleri görmeyen bir çocuktur. Annesi bu durumu kabullenmekte biraz zorlanmış ve kendisini suçlamıştır. Daha sonra bunun Allah vergisi olduğunu ve yaşamı boyunca oğlunun gözleri olacağına söz vermiştir. Basim'in en çok değer verdiği insanlardan biri de Amcasının kızı Zeynep'tir. Zeynep onun sorduğu bütün soruları şikayet etmeden cevaplar, ona hikayeler okur. Bu Yüzden Basim için çok değerlidir. Ona güneşin rengini, şeklini sorar. Ve bir gün bir soru daha sorar; " Havanın rengi nedir? Zeynep cevap verir; Havanın rengi yoktur, bize uğrar, dokunur ve biz onu göremeyiz der . Basim köy okulunda derslere katılmaya başlar ve Arapça'yı çok sever. Zeynep ve ailesi Şehre taşınır. Bu onu çok üzer. Ve Zeynep'e bir gün Havanın rengini bulacağını Söyler. Belediye başkanları Basim'in özel bir eğitim alması konusunda aileyi ikna eder. Basim okul hayatını sever ve hep istediği tek başına okuma arzusunu gerçekleştirebileceğini öğrenir. Bilgisayarda yazmayı öğrenir. Ve kendini daima okumaya adar. Bir gün okul müdüresi onun Arapça ve bilgisayarda yazma konusunda becerisinden dolayı Basim'in yarışmaya katılmasını ister. Yazdığı hikayede yıllardır Zeynep'e karşı beslediği sevgiyi de içene katarak bir hikaye yazar ve birinci olur. Bu başarısı ailesini ve Zeynep'i çok gururlandırır. Basim artık mutludur çünkü bir şeyleri başarabilmektedir. Ve okulunda işe başlar. Ve şöyle der; Ey hayat, sen ne kadar güzelsin ! 🌱Umutlara, hayallere hiçbir şey engel değildir.Yeter ki umut yolunda sağlam adımlara yürüyebilesin. #alıntılar  🌻 •Zira kitaplar onun Dünya'ya açılan penceresiydi, gözleriyle tanımadığı fakat diğer duyu duyularıyla; işitme, dokunma ve Koklama yoluyla tanıdığı dünyaya . •Ellerin zekidir . #abdowazen  #havanınrenginigörençocuk  #dedaluskitap 
İyi Bayramlar!🌻
İyi Bayramlar!🌻
🌻
'Kendi kendinden memnun ol . Mükemmel olmadığını  kabul et. Farklılıklarının değerini bil. Seni benzersiz kılanlar onlar .
#mutlulukdenizindeyuzdurecekeğlencelişeyler 
140618🌱
V I C T O R H U GO •
Bir idam mahkumunun son günü kitabının ilk yayınlanma tarihi 1829 yılında olmuştur. 
Hugo idam gibi korkunç bir cezalandırmanın insanlık için hiçbir yarar sağlamadığını farkedip toplumla bunu paylaşmak için yazmıştır. O dönemlerde insanların idamı keyifle izlemelerini eleştirmiştir. Kısa sayılan ama insanda derin izler bırakabilen ve düşünmeye sevk eden bir eser. 
Bir idam mahkumunun, mahkumiyetinden, giyotinle idam edilişine kadar geçen zamandaki yaşadığı şeyleri anlatan bir kitap .
#kitapalıntıları 🌗
• İnsanların hepsi belirsiz bir süre için ertelenen ölüm cezasına mahkumdurlar .
•Mezarın Kapağı içerden açılmaz .
•Delirmenin insanı yaşattığı söylenir; en azından bilinç kaybolduğu için daha az acı çekilir; ölü gibi uyunur .
🌱11062018.
#victorhugo 
#biridammahkumununsongünü ✨
#türkiyeişbankasıkültüryayınları
V I C T O R H U GO • Bir idam mahkumunun son günü kitabının ilk yayınlanma tarihi 1829 yılında olmuştur. Hugo idam gibi korkunç bir cezalandırmanın insanlık için hiçbir yarar sağlamadığını farkedip toplumla bunu paylaşmak için yazmıştır. O dönemlerde insanların idamı keyifle izlemelerini eleştirmiştir. Kısa sayılan ama insanda derin izler bırakabilen ve düşünmeye sevk eden bir eser. Bir idam mahkumunun, mahkumiyetinden, giyotinle idam edilişine kadar geçen zamandaki yaşadığı şeyleri anlatan bir kitap . #kitapalıntıları  🌗 • İnsanların hepsi belirsiz bir süre için ertelenen ölüm cezasına mahkumdurlar . •Mezarın Kapağı içerden açılmaz . •Delirmenin insanı yaşattığı söylenir; en azından bilinç kaybolduğu için daha az acı çekilir; ölü gibi uyunur . 🌱11062018. #victorhugo  #biridammahkumununsongünü  ✨ #türkiyeişbankasıkültüryayınları 
Bir gün değil, her gün. 🇹🇷
Mustafa Kemal ATATÜRK.
Kutlu olsun. 🌾
Bir gün değil, her gün. 🇹🇷 Mustafa Kemal ATATÜRK. Kutlu olsun. 🌾